luni, 21 martie 2011

Melodie noua Alexandra Stan:X:P:P

Nu vreau sa fac din blogu asta un blog in care sa anunt ce molodii noi au mai aparut dar melodiile Alexandrei chiar mi-au placut...de fapt nu asta e motivul principal pt care postez melodia ei...motivul principal este dupa cum poate deja v-ati dat seama faptul ca o cheama ca si pe mine(Stan):P:P:P
Melodia e mai jos so...enjoy
 Mie chiar imi place:X 
Sper si voua!!!

Pe langa plopii fără sot...

Pe langa plopii fără sot
Adesea am trecut;
Mă cunosteau vecinii toti-
Tu nu mai cunoscut.

La geamul tau ce stralucea
Privii atât de des;
O lume toata-ntelegea-
Tu nu mai inteles.

De cate ori am asteptat
O soapta de raspuns!
O zi din viata să-mi fi dat,
O zi mi-era de-ajuns;

O ora să fi fost amici,
Să ne iubim cu dor,
S-ascult de glasul gurii mici
O ora, si să mor.

Dandu-mi din ochiul tau senin
O raza dinadins,
In calea timpilor ce vin
O stea s-ar fi aprins;

Ai fi trait în veci de veci
Si randuri de vieti,
Cu ale tale brate reci
Inmarmureai maret,

Un chip de-a pururi adorat
Cum nu mai au perechi
Acele zane ce strabat
Din timpurile vechi.

Căci te iubeam cu ochi pagani
Si plini de suferinti,
Ce mi-i lasara din batrani
Părintii din părinti.

Azi nici macar îmi pare rău
Ca trec cu mult mai rar,
Ca cu tristeta capul tau
Se-ntoarce în zadar,

Căci azi le semeni tuturor
La umbra si la port,
Si te privesc nepasator
C-un rece ochi de mort.

Tu trebuia să te cuprinzi
De acel farmec sfant,
Si noaptea candela s-aprinzi
Iubirii pe pământ.
    ...inca un 5=10:P km atat am luat azi la romana pt poeziile astea:P:P:P...as da de baut da m-a lovit criza:))

P.S. Nu vreau sa ma laud...da de fapt chiar asta fac:)) vorba aia ''Ori ne laudam ori nu ne mai laudam'' :P:P:P

Floare Albastra

 "Iar te-ai cufundat în stele
Si în nori si-n ceruri nalte ?
De nu m-ai uita incalte
Sufletul vietii mele.

In zadar rauri în soare
Gramadesti-n a ta gandire
Si campiile Asire
Si intunecata mare;

Piramidele-nvechite
Urca-n cer varful lor mare
Nu cata în departare
Fericirea ta, iubite !"

Astfel zise mititica,
Dulce netezandu-mi parul.
Ah ! ce spuse adevarul;
Eu am ras, n-am zis nimica.

- ,,Hai la codrul cu verdeata,
Und-izvoare plang în vale,
Stanca sta să se pravale
In prapastia mareata.

Acolo-n ochi de padure,
Langa bolta cea senina
Si sub trestia cea lina
Vom sedea în foi de mure.

Si mi-i spune-atunci povesti
Si minciuni cu-a ta gurita,
Eu pe-un fir de romanita
Voi cerca de mă iubesti.

Si de-a soarelui caldura
Voi fi rosie ca marul,
Mi-oi desface de-aur parul,
Să-ti astup cu dansul gura.

De mi-i da o sarutare,
Nime-n lume n-a s-o stie,
Căci va fi sub palarie -
S-apoi cine treaba are !

Când prin crengi s-a fi ivit
Luna-n noaptea cea de vara,
Mi-i tinea de subsuoara,
Te-oi tinea de dupa gat.

Pe cararea-n bolti de frunze,
Apucand spre sat în vale,
Ne-om da sarutari pe cale,
Dulci ca florile ascunse.

Si sosind l-al portii prag,
Vom vorbi-n intunecime;
Grija noastra n-aib-o nime,
Cui ce-i pasa ca-mi esti drag ?"

Inc-o gura - si dispare...
Ca un stalp eu stau în luna !
Ce frumoasa, ce nebuna
E albastra-mi, dulce floare !

............................

Si te-ai dus, dulce minune,
S-a murit iubirea noastra -
Floare-albastra ! floare-albastra !...
Totusi este trist în lume !
         5+...

sâmbătă, 19 martie 2011

My first blog....de fapt al doilea:P:P:P

Primu meu blog...de fapt al doilea ca mai facusem un prin dec anu trecut da am uitat parola k yo is destept asa de felu meu:))
As vrea sa spun k in primu rand am facut blogu asta doar pt cei care ma cunosk asa k nu am chef de comentarii de la smecheri necunoscuti care se plictisesc:D
Second...am facut blogu asta citind un altul kre oarekum ma impresionat desi sa fiu sincer nu o kun pe acea pe acea persoana da ce mai conteaza...ideea e ka ma inspirat:P:P
3.m-am razgandit....ii las si pe necunoscutii sa posteze in comentarii da sa nu fie neseriosi ca le dau ban:))
Asta e tot  deocamdata o sa revin maine
Pana atunci Pa Pa:P
P.S. astept coame:P